تشکیل ستاد ویژه مقابله با خشکسالی در مناطق عشایری سیستان و بلوچستان

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: وضعیت خشکسالی در مناطق عشایری سیستان و بلوچستان بحرانی است البته کارهای بسیار خوبی برای کاهش تبعات خشکسالی انجام شده که باید تداوم داشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، جلسه ستاد ویژه بررسی و مقابله با تبعات خشکسالی در سیستان و بلوچستان با حضور رئیس و اعضای شورای مدیران سازمان امور عشایر ایران و مهندس طوقی مدیرکل محترم امور عشایر سیستان و بلوچستان امروز دوشنبه 5 آذر در سازمان امور عشایر برگزار شد.
رئیس سازمان امور عشایر ایران در این نشست با اشاره به سفر چهار روزه خود به مناطق عشایری سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: کارهایی که برای مقابله با اثرات خشکسالی در سیستان و بلوچستان صورت می گیرد کار جهادی است که بدون سر و صدا انجام می شود.
کرمعلی قندالی با اشاره به اینکه در سال 49 بر اثر وقوع خشکسالی در سیستان و بلوچستان مردم به استان مازندران مهاجرت کردند، افزود: چیزی که در خشکسالی های چند سال اخیر اتقاق افتاده این است که مردم مهاجرت نکرده اند و این یعنی کارهایی برای برطرف کردن مشکلات آنان انجام شده است.
وی گفت: یکی از ظرفیت هایی که هنوز در سیستان و بلوچستان وجود دارد این است که خیلی از دشت ها آب دارند و در برخی مناطق مثل دشت دلگان از عمق 60 متری آب شرب تامین می شود.
قندالی بیان داشت: تغییر استراتژی معیشت عشایر حرف بسیار درستی است که چندین سال است پیگیری می کنیم و در این خصوص طرح های هفت گانه ای داده ایم که در استان هایی همچون سیستان و بلوچستان باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.
رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه پیش بینی می کنیم امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 300 میلیارد تومان به عشایر اختصاص یابد، گفت: تا کنون 200 میلیارد تومان تخصیص داده شده است.
وی با اشاره به اینکه 10 میلیارد تومان از این اعتبارات به عشایر سیستان و بلوچستان تخصیص داده شده است، تاکید کرد: باید هر اندازه ای که لازم است برای اجرای زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری سیستان و بلوچستان اختصاص یابد.
قندالی با اشاره به اختصاص سه میلیارد تومان برای راه اندازی کارخانه تولید کنستانتره در سیستان و بلوچستان، گفت: 900 تن جو مدت دار با بازپرداخت 9 ماهه برای عشایر استان در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر رایزنی و تعامل با خیرین برای جذب کمک های انسان دوستانه به عشایر سیستان و بلوچستان، استفاده از امکانات و توانمندی های بنیاد علوی و ستاد مدیریت بحران را مورد تاکید قرار داد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در سیستان و بلوچستان تعداد زیادی پروژه عشایری مطالعه شده است که باید برای تامین اعتبار و اجرای آنها پیگیری های لازم صورت گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.