صادرات نخستین محموله دام های عشایر به کویت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، میرولی صفرزاده اظهار داشت: تشکل‌ها و بخش خصوصی غیرعشایری اقداماتی را برای صادرات دام زنده پروار شده به کشور همسایه آغاز کرده‌اند و کشور کویت خواهان بره‌های ایرانی است که امیدواریم صادرات به سایر کشورها نیز رونق بگیرد.

وی افزود: کشور امارات متحده عربی نیز اعلام آمادگی کرده تا بره ایرانی را خریداری کند و علاوه بر آن صادرات بره به کشور عراق نیز در دستور کار است.

صفرزاده ادامه داد: از سوی سایر تشکل‌ها نیز بحث‌هایی آغاز شده، به‌ گونه‌ای که در خراسان رضوی و شمالی قراردادهایی با کشتارگاه‌ها منعقد شده است که امیدواریم نخستین محموله برای صادرات اوایل مرداد ماه سال جاری انجام شود.

قائم ‌مقام و معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر، ابراز داشت: قیمت اقتصادی برای بره‌های پرواری حدود ۱۲۵۰۰ تومان است که امیدواریم با صادرات بیشتر، قیمت بره صادراتی بالا رود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بره‌های پرواری یک‌هزار تومان بیشتر از بازارهای داخلی صادر می‌شود، به‌گونه‌ای که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم بره در داخل کشور ۹ تا ۱۰ هزار تومان است، اما همین محموله به‌صورت صادراتی، از قرار هر کیلوگرم ۱۱۵۰۰ تومان است.

صفرزاده گفت: از آغاز طرح پرواربندی دام عشایر یک سال می‌گذرد و تا کنون حدود ۶۰۰ هزار رأس بره عشایری پروار شده‌اند که از این محل ۹۰۰۰تن افزایش تولید خواهیم داشت و پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۱۹۳ هزار تن تولید گوشت گوسفند داشته باشیم.

معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر همچنین از راه‌اندازی مجدد فروشگاه عرضه مستقیم محصولات عشایری در تهران خبر داد و گفت: مدتی این فروشگاه غیرفعال بود اما دوباره فعالیت خود را از سر گرفته و قرار است محصولات تولیدشده عشایر را با قیمت پایین‌تر و به‌ صورت مستقیم و به دور از واسطه‌ها خریداری و عرضه کنیم.

وی تصریح کرد: با حذف واسطه‌ها، قیمت خرید هر کیلوگرم گوشت از عشایر ۵۰۰ تومان گران‌تر خواهد شد و در مقابل قیمت عرضه به مشتریان با ۵۰۰ تومان کاهش روبه‌رو می‌شود.

صفرزاده یادآور شد: در این فروشگاه قیمت هر کیلوگرم گوشت بره حدود ۲۵ هزار تومان عرضه خواهد شد، در حالی که قیمت این گوشت در بازار بیش از ۳۰ هزار تومان است، بنابراین سودی که از این طریق عاید مصرف‌کننده و عرضه‌کننده می‌شود، ناشی از حذف دلال‌ها و واسطه‌ها است.

قائم ‌مقام سازمان امور عشایر در پایان گفت: پیش‌بینی می‌شود که وضعیت بازار گوشت با افزایش بازارهای صادراتی اندکی تکان بخورد و این به نفع تولیدکنندگان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *