۲۵ هزار نفر از عشایر خاش به شدت نیازمند حمایت هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، حمیدالدین یوسفی اظهار داشت: افزون بر یک چهارم جمعیت عشایری سیستان و بلوچستان در خاش سکونت دارند.

وی بیان کرد: در شرایط دشوار خشکسالی های پی در پی و مستمر، خسارت های زیادی به این قشر تولید کننده و زحمتکش وارد شده و نیاز است به آنان نگاه ویژه ای داشته باشیم.

فرماندار خاش تاکید کرد: در کنار تامین علوفه دامی، آرد، آب آشامیدنی، سوخت و غیره باید به نیازهای دیگر این قشر نیز توجه کنیم.

یوسفی افزود: عشایر خاش نقش مهمی در تامین فرآورده های لبنی، صنایع دستی، گلیم و گدام بافی دارند.

گفتنی است، با حضور فرماندار خاش و مدیرکل امور عشایر سیستان و بلوچستان و شماری از مدیران دستگاه های دست اندرکار از مناطق عشایری بخش مرکزی “دشت رباط، آپک سیاهان و گرنچین” بازدید و مشکلات آموزشی، کشاورزی، برق و آبرسانی، بهداشتی، منابع طبیعی و غیره از جامعه عشایری این شهرستان مورد بررسی قرار گرفت.

در این بازدید مقرر شد از محل اعتبارات روستاهای فاقد دهیاری از سوی فرمانداری و با مشارکت خیران و نیز امور عشایر پنج باب مدرسه، استخر ذخیره آب، کف شکنی قنوات، بند سیمانی و غیره در مناطق عشایری مذکور ساخته شود.

خاش از توابع سیستان و بلوچستان در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان واقع شده است.

مناطق گوهرکوه و حاشیه تفتان، چاه احمد، سرتلاپ، دشت های رباط، جارو، موزن و آبخوان، دامنه کوههای پنج انگشت، مورپیش، سیاه بندان، بیرک، ایرندگان، اسپیتک، نلی، گووندان، شورآب، کروجی، تل گزی، شوگه و دولت آباد، آپک سیاهان و مناطقی از پشتکوه، محل زندگی عشایر خاش است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.