کسب مقام برتر دامدار نمونه کشوری عشایر سیستان وبلوچستان

در سی و پنجمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی ۱۳۹۹ عشایر استان سیستان وبلوچستان در شهرستان نیمروز  برگزیده ملی در رشته دامدار نمونه عشایر کشور معرفی گردید .

 

آقای محمد رضا بزی

دارای مدرک  کارشناسی و از عشایر عزیز و تلاشگر  ساکن منطقه عشایری  شهرستان نیمروز است

او علاوه بر دامداری و دامپروری  به روش های سنتی رو به روشهای علمی آورده و اقدام به پرورش گوسفند و بز براین مبنا نموده و براساس اصول صحیح از نظرات کارشناسان این  حرفه به خوبی بهره برده  وخود نیز تحقیقات و مطالعات در خصوص  مسائل گوناگون روش دامپروری داشته است و از طرفی با معرفی اداره امور عشایر شهرستان نیمروز با مرکز تحقیقات و اصلاح نژاد جنوب شرق کشور در استان خراسان رضوی ارتباط برقرار کرده  و اقدام به خرید قوچ اصلاح شده نموده  است و به وسیله هیبرید و تلاقی قوچ اصلاح شده با نژاد بومی تولیدات مناسبی  داشته است .

وی علاوه برآن اقدام به ترویج روشها ی صحیح و اصولی دربین سایر دامداران کرده  که عشایر از او الگو گرفته اند . وی با ادارات ونهادهای دولتی  ودیگر مجامع محلی مرتبط ارتباط و همکاری داشته  وروشهای  صحیح تغذیه ،رعایت مسآیل بهداشتی  جایگاه  ودام ،

جفتگیری ،واکسیناسیون به موقع  و سایر اصول دامپروری  در گله رعایت کرده و علاوه بر تولید مناسب  با روش هیبریدی(  بره وگوشت و پشم و کرک) درخصوص حفظ ژنتیکی نژادها ی مناسب گوسفند و بز فعال و تلاش نموده  است .

وی بعنوان دامدار نمونه عشایری شهرستان نیمروز معرفی که توانست جزء چهار نفراول رتبه برتر تولید کننده کشوری در سال۹۹

شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *